העצה של סובחי טנוס לטיפוח עתיד ילדינו

כל הורה רוצה להבטיח את עתיד ילדיו, בדרך זו או אחרת, כשבאופן טבעי למי שבבעלותו עסק, ובמיוחד אם הוא משגשג, ישנה האפשרות לשלב את הילדים בעסק באופן מושכל ובדרך זו להבטיח את עתידם. סובחי טנוס, בעליה של "ס.ט.ר נדלן", הוא דוגמה מצוינת לאיש עסקים שהשכיל לחנוך את ילדיו בצורה חכמה במיוחד וכך להבטיח למעשה את עתידם בעולם הנדלן והעסקים בכלל.

מיהו סובחי טנוס?

סובחי טנוס הוא כאמור המייסד והבעלים של "ס.ט.ר נדלן", אחת הקבלניות המבצעות הגדולות בישראל, ומי שעומדת מאחורי שורת פרויקטים רחבי היקף ומרשימים דוגמת "יקותיאל ביזנס סנטר" (מרכז מסחר ומשרדים באזור התעשייה של הוד השרון), מגדלי מגורים מפוארים בהרצליה עבור קרדן נדל"ן, אולם התצוגה החדש של צ'מפיון מוטורס במעוין שורק שליד ראשל"צ (וכן אולם השירות והמשרדים הצמודים אליו), שבעה מגדלי דירות יוקרתיות בפרויקט "חלומות יקנעם" עבור שיכון ובינוי ועוד ועוד.

הדרך של טנוס אל ההצלחה המכובדת הנ"ל מרשימה לא פחות: הוא החל כפועל בנייה זוטר ב-1973, ועם השנים פילס לעצמו דרך אל הצמרת ובעיקר בנה את עצמו ואת השם הטוב שלו כקבלן ביצוע אמין במיוחד בעשר אצבעותיו. יחסי האנוש המעולים שלו – הן עם לקוחות, הן עם ספקים והן עם עובדים – הופכים אותו לדמות אהודה מאוד בעולם הנדלן, ותורמים אף הם לרצון לעבוד איתו, הן מבחינת פועלים שבונים עבורו את הפרויקטים השונים והן מבחינת היזמים שבוחרים בו שוב ושוב כמי שיקים עבורם את המיזמים הנדלניים שלהם.

בשנים האחרונות, אגב, החלו טנוס ו"ס.ט.ר" לעסוק גם הם ביזמות ובהשקעות בתחום הנדלן.

כיצד השתלב דור ההמשך בחברה המשפחתית?

לאחר שהקים את "ס.ט.ר" שילב בה סובחי טנוס את בניו ראיד ורמזי.

רמזי הוא מנכ"ל החברה, וזאת לאחר שזכה לקבל הכשרה מקיפה במיוחד שתכין אותו לתפקיד הבכיר – הכשרה שרובה ניתנה לו ישירות מסובחי עצמו. מייד לאחר סיום הלימודים בתיכון החל רמזי להתלוות לאביו ולמד ממנו, בדרך המעשה ולא באופן תיאורטי, את כל מה שצריך לדעת כדי להתנהל באופן מיטבי בעולם הנדלן. רמזי חרש את אתרי הבנייה בהם בנה אביו, הצטרף אליו לפגישות עסקיות שונות, היה עד לשלל אינטראקציות מגוונות עם כל הגורמים השונים איתם בא סובחי טנוס במגע – וכך רכש כלים יקרי ערך המשמשים אותו בתפקיד המנכ"ל.

במקביל הקפיד סובחי כי רמזי יקבל גם השכלה פורמלית, וזאת במסגרת המרכז הבינתחומי הרצליה שם הוא למד לתואר ראשון במנהל עסקים.

לבן השני, ראיד, ייעד סובחי טנוס תפקיד שכמו נתפר למידותיו: מנהל ארצות חוץ. במסגרת תפקידו זה אחראי ראיד בעיקר על פעילותה של "ס.ט.ר" בפולין, שם היא שותפה בחברה בשם ASBUD (יחד עם "שיכון ובינוי" של קבוצת אריסון). חברה זו הפכה תוך זמן קצר מאז החלה לפעול בוורשה לאחת החברות הבולטות בעיר שלא מפסיקה להתפתח, כך שלסובחי טנוס יש נחת כפולה, הן מהשילוב המוצלח של ראיד בחברה והן מהרווחים הנאים ששילוב זה מניב.

סוד השילוב המוצלחבלי הנחות

כל הורה רוצה כאמור להבטיח את עתיד ילדיו, ובשל כך לא מעט אנשי עסקים מבצעים טעות נפוצה ומשלבים את ילדיהם בעסק שלהם מבלי שאלה יוכשרו לכך, ומבלי שיהיו מתאימים לתפקיד.

בני משפחת טנוס הקפידו מאז ומתמיד על הפרדה מוחלטת בין קשר משפחתי לבין החלטות עסקיות, שכן מתן "הנחות" לבני המשפחה (מתוך כוונה טובה להבטיח את עתידם) סופו להוביל לכישלון – הן עסקי, ובעקבות כך גם משפחתי.