מדוע ההנקה חשובה לתינוק?

הנקה היא הדרך של היונקים לספק מזון לצאצאיהם בימים הראשונים. התינוק נולד עם היכולת האינסטינקטיבית לינוק, ושורה ארוכה של מחקרים הוכיחה כי חלב אם הוא התזונה האופטימלית עבורו. יחד עם זאת, החיים במאה העשרים ואחת לא מאפשרים לכל הנשים להניק לאורך זמן רב כך שישנם גם תחליפי חלב אם רבים – ומעוררי מחלוקת.

הנקה – הדרך לתינוק בריא וחכםהנקה ותזונת תינוקות

מחקר בריטי שפורסם בשנת 2011 קבע חד משמעית: הנקה – גם אם התבצעה במשך חודש בלבד – תורמת משמעותית לאינטליגנציה של התינוק. המחקר בחן לא פחות מ-10,000 ילדים בני חמש, שבע, אחת עשרה וארבע עשרה, שחלקם ניזונו מחלב אם בהיותם תינוקות וחלקם לא. כל ילד שינק הושווה לילד שלא ינק, כשכל הפרמטרים האחרים – השכלת הורים, מצב סוציו אקונומי וכו' – זהים, והתוצאה: ציוניהם של היונקים היו גבוהים מאלה שקיבלו בהיותם תינוקות תחליפי חלב אם. את הסיבה לאינטליגנציה הגבוהה יותר שהמחקר לא יכול היה למצוא, אולם השערת החוקרים הייתה שמדובר באחת משתי אפשרויות: הקשר ההדוק עם האם, או חומצות השומן שבחלב האם.

בנוסף, ידוע שהנקה תורמת להתפתחות תקינה של תינוקות לא רק מהבחינה הקוגניטיבית, אלא גם פיזית, נפשית ומנטלית. חלב אם גם מגן על התינוק עד שמתחילה להבשיל אצלו המערכת החיסונית (בסביבות גיל חצי שנה), אולם גם לאחר מכן, ההמלצה החד משמעית של כל רשויות הבריאות היא להמשיך ולהניק, שכן חלב אם מכיל בדיוק את מה שהתינוק האנושי צריך.

על מנת שההנקה תתבצע בצורה הטובה ביותר, חשוב למצוא את התנוחה הטובה ביותר, ובעיקר לוודא שהעטרה (האזור שמסביב לפטמה) נמצאת בתוך הפה של התינוק. עוד חשוב להקפיד על מגע צמוד עם התינוק, כך שבנוסף לחלב האם החיוני להתפתחותו הוא ייהנה גם מהתחושה הנעימה של העור של אמו – תחושה התורמת גם היא לרווחתו. כדאי גם שהארוחה בעלת האופי האינטימי תתקיים במקום נינוח ושקט.

מה עושים כשאמא צריכה ללכת לעבודה (או לבלות – מגיע לה!)?

הנקה ותזונת תינוקותעל אף היתרונות הרבים של ההנקה להתפתחות התינוק, לבריאותה של האמא (ובעיקר הפחתת הסיכון ללקות בסרטן שחלות, סרטן שד וסרטן הרחם), ולמצבה הכלכלי של המשפחה (תחליפי חלב האם הם יקרים למדי, גם כשהם במבצע) – עדיין ישנן נשים רבות הרוצות לחזור לשגרה אחרי תקופת ההריון והלידה, ולא מוכנות, או לא יכולות, להשתעבד להנקה מסביב לשעון.

במקרים כאלה עומדות בפני האם והמשפחה שתי אפשרויות: לעבור לתחליפי חלב אם למיניהם, או להיעזר במוצרים מתקדמים לתינוקות דוגמת משאבת הנקה כדי לשאוב חלב מהשד – ולאפשר לבני המשפחה האחרים להציע לתינוק בקבוק ובו חלב אם כל אימת שהוא יהיה רעב ואמו לא תהיה בקרבת מקום.

שוק תחליפי חלב האם מגלגל מיליארדים רבים של דולרים מדי שנה, אינדיקציה לכך שמשפחות רבות בוחרות באופציה הראשונה. מומחים להתפתחות תינוקות, יחד עם זאת, ממליצים על האופציה השנייה. למעשה, יש גם כאלה המוצאים בכך גם יתרון על פני לינוק בדרך ה"רגילה" – לא רק שהתינוק נהנה מכל האיכויות של חלב אם, אלא שבזכות הבקבוק הוא מפתח קשר עמוק והדוק עם עוד דמויות במשפחה (אבא, סבתא, דודה, אחות גדולה וכו') ולא רק עם האם. חלב אם שנשאב נשמר בטמפרטורת חדר (סבירה – עד 30 מעלות צלזיוס) למשך כ-3-4 שעות, ובמקרר למשך כ-5 ימים. רצוי לשמור את חלב האם במיכלים קטנים, כך שלא יבוזבז (חלב אם שכבר חומם אפשר לשמור רק עד הפעם הבאה שבה התינוק רעב). כמו מוצרי תינוקות רבים אחרים, גם המשאבות מגיעות במבחר דגמים ואפשרויות, וכך גם בקבוקים ופטמות (שמהווים נתח נכבד בשוק מוצרי תינוקות).