מהלך התפתחות התינוקות

התפתחות תינוקותשנות החיים הראשונות שלנו הן התקופה שבה אנו מתפתחים בקצב המסחרר ביותר, הן קוגניטיבית, הן מנטלית, הן פיזית והן מוטורית – כך שאין פלא כי התפתחות תינוקות עומדת במוקד שלל מחקרים והתלבטויות הוריות (וגם השוואות בלתי נמנעות עם התינוק של השכן…)

על מנת להבטיח שהתינוק אכן יצמח ויגדל כל העת, משקיעים ההורים זמן רב, אנרגיות וכמובן גם סכומי כסף נכבדים במוצרי תינוקותהמבטיחים תרומה להתפתחות נאותה. ההשקעה מתחילה עוד לפני שהתינוק מגיח לאוויר העולם, כשכבר במהלך ההיריון, ולפעמים אפילו קודם לכן, מתעמקים ההורים בנושא ונערכים לקראת המשימה שהם חשים כי מוטלת על כתפיהם.

התפתחות תינוקות – השנה הראשונה

התפתחות תינוקותבחודשים הראשונים התרומה הגדולה ביותר להתפתחות תינוקות היא הנקה סדירה. חלב אם נמצא כתורם ליצירת מערכת חיסון חזקה, לשיפור יכולות מוחיות וכמובן לחיזוק הקשר עם האם שתורם רבות לביטחון העצמי של התינוק.

שימוש תכוף במנשא מיוחד עבור התינוק בשלב זה תורם אף הוא לרווחת התינוק, בזכות החום והמגע ההדוק להורה, ובכלל, תשומת לב היא אחד המרכיבים החיוניים ביותר בהתפתחות תינוקות.

בסביבות גיל חודש לומד התינוק לחייך, ובגיל 3 חודשים פלוס מינוס הוא מתחיל לזהות דמויות מוכרות וגם לפתח תיאום יד עין. מוצרי תינוקות חיוניים בשלב זה הם בעיקר חפצים צבעוניים ואטרקטיביים, שיונחו מולו, כדי לעודד אותו להרים את הראש או לנסות לשלוח אליהם יד.

בגיל ארבעה חודשים, פלוס מינוס חודש, התינוק כבר מצליח להתהפך, ובגיל חצי שנה ההמלצה היא להתחיל להאכיל אותו גם במזון מוצק בנוסף לחלב האם (ושיניו מתחילות לבקוע-ראה רופא שיניים לתינוק). חודש-חודשיים מאוחר יותר הוא כבר מסוגל לעבור בכוחות עצמו לישיבה, ובשלב זה כבר יש להצטייד בכיסא אוכל מיוחד לתינוק כדי שהעולל יוכל לשבת ליד השולחן בארוחות המשפחתיות.

לקראת גיל שנה כבר יודע התינוק לעמוד וכן לאחוז חפצים קטנים יחסית באצבעותיו, להשמיע הברות שונות ואולי אפילו מילה ראשונה. זהו בעצם אחד השלבים המרגשים ביותר בהתפתחות תינוקות.

כמובן שככל שהתינוק גדל, כך הוא זקוק לגירויים מורכבים יותר – אותם הוא מקבל מהוריו (פעילות שכדאי לשקול היא טיול אופניים עם התינוק), מפריטים פשוטים הנמצאים בכל בית (כמובן שחשוב לוודא כי אין בהם סכנה עבור העולל), ובעיקר מצעצועים ומשחקים.

צעצועים התפתחותיים

מוצרי תינוקות רבים מתהדרים בתרומתם להתפתחות תינוקות, וכך גם צעצועים ומשחקים שכמעט כולם מתיימרים לא רק לספק לעוללים הנאה וכיף אלא גם לתרום להתפתחותם.

צעצועים התפתחותיים מיועדים לתרום להתפתחותם של תינוקות ושל ילדים בכל התחומים: יש כאלה המעודדים מוטוריקה (גסה ועדינה), יש המיועדים לגרות את אחד החושים – ראייה, שמיעה, מישוש – שגם הם מתפתחים במהירות מסחררת בשנה הראשונה, אחרים מקלים על תהליך בקיעת השיניים (נשכנים צבעוניים ורכים אותם שהתינוק אוהב לנגוס ותוך כדי כך הם מעסים את החניכיים), וישנם גם צעצועים שמשפיעים על התינוק רגשית ומנטלית (בובה מדברת, דב פרווה) בנוסף על התרומה הקוגניטיבית.

רוב הצעצועים בימינו עשויים פלסטיק, כך שגם כשהם איכותיים, הם אינם מאריכים ימים (למגינת ליבו של כדור הארץ ההולך ומתמלא אשפה). יחד עם זאת, בשנים האחרונות, כחלק מעליית קרנה של האנתרופוסופיה, ניכרת מגמה חזרה אל צעצועי עץ שלא רק תורמים להתפתחות תינוקות אלא מחזיקים מעמד לאורך שנים רבות ועוברים במשפחה מדור לדור, צוברים מעריצים ומפתחים אישיות משל עצמם, וכן העדפה של צעצועים התפתחותיים אחרים מחומרים טבעיים כמו בד, צמר וכו'.

הרצון להבטיח לתינוק תנאים אופטימליים לצמיחה גורם לעיתים להורים להציף אותו בעודף גירויים ויותר מדי מוצרים וצעצועים המבטיחים התפתחות. חשוב לזכור שלפעמים "תפסת מרובה לא תפסת", ושהרך הנולד זקוק גם למעט שקט ורגעים פאסיביים (שגם בהם הוא כמובן מתפתח!ראה-עיסוי תינוקות בספא).