טיפת חלב לפעוטות

למה צריך טיפת חלב? מה צריך להביא לביקור הראשון בטיפת החלב? אילו בדיקות מצפות להורים הטריים בביקור בתחנות טיפות החלב הפזורות ברחבי הארץ? על כל השאלות המרגשות… ננסה לעענות במאמר זה.

בדרך כלל, הביקור הראשון בתחנת טיפת החלב הוא מאוד מרגש, מלווה בחששות ובעיקר בהמון שאלות אודות הקשר בין ההורים הטריים לבין האחות המקבלת את פנינו.

רצוי להגיע לתחנה לפני שמלאו לתינוק 30 יום. יש להביא לביקור הראשון בטיפת חלב, את כל המסמכים הדרושים והקשורים לתינוק החדש שלנו. מכתבים אלה צריכים לכלול: מכתבי שחרור מבית החולים, פנקסי חיסונים שקיבלתם, היסטוריה רפואית של הילוד (במידה וישנה, במקרה של פגים לדוגמא), טיטולים להחלפה ואף בקבוק תחליף חלב אם- במידה והחלטתם שלא להניק.

בבדיקה הראשונה, יערכו בדיקות גופניות שגרתיות לילדכם על מנת לבדוק את תקינות התפתחותו של התינוק. האחות בטיפת החלב תבדוק לילוד גובה, משקל,  את היקף ראשו, ימששו מעט את בטנו, חזו,  ותיבדק הראייה והשמיעה. זוהי בדיקה כללית ושגרתית, שאינה פולשנית ושאין מה לחשוש ממנה.  במהלך הבדיקה תבדוק האחות את מפרק הברכיים והירכיים על מנת לוודא שאין שברים או שאין צורך באולטרא סאונד ירכיים על מנת לפסול בעיות או נכויות בעתיד.

דברים נוספים שנוכל לבדוק בטיפת חלב עם תינוקינו- הם הרפלקסים.  התינוק נולד עם מספר רפלקסים, שכמובן עם הזמן מתפתחים ועלינו לבדוק את תקינותם או לגרותם אצל ילדינו.

האחות תבדוק מספר רפלקסים- רפלקס הליכה (לבדוק האם התינוק יוכל להניע את רגליו למצב הליכה בעת "עמידה"), בדיקת רפלקס הלפיתה (נגרה את מרכז כף ידו של תינוק ונבדוק האם הוא מכווץ אגרוף), רפלקס המורו (הקרוי גם כרפלקס הבהלה- נטה את הילד בנפילה קטנה לאחור בעת הבדיקה), רפלקס המציצה- האחות תבדוק האם התינוק מגשש למצוא את שד אימו וכמובן תערוך בדיקת טונוס שגרתית.

טיפים טרם הגעתך לטיפת חלב:

  1. הטבור של התינוק בדרך כלל נושר עד שבועיים מיום שחרורו מביה"ח. זהו תהליך טבעי ובביה"ח מסבירים כיצד לחטא את האיזור היטב על מנת למנוע זיהומים.
  2. במידה ואינך מניקה היוועצי בתוספי תזונה ובויטמינים החיוניים לתינוקך, בדרך כלל מומלצות 2 טיפות של ויטמין D3 לתינוקך בשנה הראשונה לחייו.
  3. איספו שאלות המטרידות אתכם ושהינכם זקוקים למענה מקצועי עליהן. רוב האחיות בטיפות החלב הן במקצוען גם מדריכות הנקה ומחזיקות בידע רב אודות ילדוים ופעוטות. אל תהססו לשאול כל שאלה.

לסיכום, ביקור וטיפול בטיפת החלב יכול להיות מלחיץ ומלא חששות בפעם הראשונה, אך עם זאת, יספק לכם ביטחון רב וידע אודות ההתפתחות התקינה של ילדיכם ביחס לשאר שכבת גילו. הביקורים יסתיימו רק בשנה החמישית לחייו של ילדיכם, שם יעבור חיסונים ובדיקות שגרתיות. לכם, ההורים- מגיל הלידה ועד גיל 6 מחכה לכם מאגר מידע עצום אודות ילדים והתפתחותם.

בהצלחה!