כיף לקבל מתנות לידה

מתנות לידהתינוק הוא קרוב לוודאי המתנה הגדולה ביותר שאפשר לקבל – ובכל זאת אין יולדת שלא שמחה לקבל בנוסף גם כמה מתנות לידה.

"מתנות לידה" הן שתי מילים האוצרות בתוכן עולם שלם של תשורות מגוונות וגם סכומי כסף נכבדים: למעלה מ-200,000 תינוקות נולדים מדי שנה בישראל, ועל פי ההערכות כל לידה מושכת אליה בממוצע 7 מתנות לידה – ובסך הכל זהו שוק הנאמד בכמה עשרות מיליוני שקלים בשנה ואולי אף למעלה ממאה מיליון ₪. מן הסתם, כמו שוק מוצרי התינוקות באופן כללי, גם שוק המתנות ליולדת וליילוד, מן הסתם ימשיך לצמוח, הודות לגידול הטבעי במספר ההריונות, להשרשת המסורת של המתנות ליולדת – וגם להפיכתן ליקרות יותר עם הזמן, גם אם לא תמיד יש לכך הצדקה.

מתנות לידה – הגודל לא קובע (וגם לא השווי)

תינוק, כאמור, הוא מתנה כה גדולה, וגם כה תובענית מבחינת תשומת הלב לה היא זקוקה, עד שממילא כל המתנות האחרות, קטנות כגדולות, יקרות כזולות, מתגמדות לעומתו. הוסיפו לכך את ההתרגשות העזה של האם הטרייה, את הבלבול הרב שנלווה לעוצמות הרגשיות ואת המחויבות לתינוק והרצון להסניף כל רגע בחברתו, ותבינו מדוע במקרים רבים האם, שנמצאת לאחר תקופה רבת תהפוכות שדורשת תעצומות רגשיות בלתי מבוטלות כמו חודשי ההריון והלידה, כלל לא מסוגלת לשייך את המתנות שקיבלה לאנשים ספציפיים (ואפילו האבות נרגשים וטרודים מכדי לעקוב). אם אחרי החתונה יכולים החתן והכלה לשבת בנחת ולערוך רשימה מסודרת של מי הביא וכמה נתן, הרי שבעקבות הלידה, כל המתנות הופכות לבליל גדול של דברים משוקולד, דברים עם פרווה, דברים ורודים, דברים עם ציור של נסיך עליהם ודברים שיוצרו בסין בעלות אפסית ונמכרים בארץ במחיר מופקע, והדבר היחידי שאולי ההורים זוכרים, זה מי הביא מתנה, כך שבמקרה של מתנות לידה הגודל באמת לא קובע.

בנוסף, מתנה בעלת נופך אישי, שניכר כי הושקעו בה מחשבה, רגש ורצון להתאים אותה ליולדת הספציפית, שלא לדבר על צירוף פתק מלב אל לב, יזכו תמיד להערכה לא פחותה לעומת מתנה יוקרתית ויקרה יותר (שהיא לאו דווקא שימושית יותר או איכותית יותר).

מהן המתנות הפופולאריות?

מתנות לידההמבחר של מתנות לידה הוא עצום ומגוון: ישנם כאלה המעדיפים לבחור מתנה המיועדת ליולדת עצמה, ויש המעניקים מתנה המיועדת לרך הנולד (או לרכה שנולדה).

הבוחרים באופציה הראשונה מביאים בדרך כלל ערכת טיפוח או שובר מתנה לספא מפנק (שטווח המימוש שלו משתרע על כמה וכמה חודשים, שכן קשה לדעת מתי היולדת תתפנה ליום כיף שכזה…)

הבוחרים באופציה השנייה יגיעו לאחת החנויות לתינוקות הרבות הפזורות ברחבי הארץ, שבהן ניתן למצוא שלל מוצרי תינוקות ורעיונות רבים למתנה מוצלחת ומשמחת.

אחד המאפיינים של מתנות לידה הוא האריזות המעוצבות והיפהפיות. בתוכן תמצאו, ברוב המקרים, מוצרים לתינוקות דוגמת מצעים, בגדי תינוקות, ערכות פינוק וטיפוח לתינוקות וכו'. מתנות פופולאריות אחרות הן ספרים אודות התפתחותם של תינוקות (שלמרבה השמחה מגיעים עם פתק החלפה, כך שהיולדת יכולה להחליף חלק מהספרים, שהרי כמה ספרים כבר אפשר לקרוא אודות התפתחות תינוקות, ולמה לא להחליף חלק מהם בספרים אודות התפתחות ילדים?).

בתחום הצעצועים לתינוקות, שגם הם מוענקים כמתנות ליולדת, ניכרת בשנים האחרונות מגמה של חזרה למוצרי עץ טבעי על חשבון הפלסטיק הנשבר במהירות ומזהם את הסביבה.

מתנות לידה מוצלחות אחרות הן כאלה שיוצרו בידי אנשים בעלי מוגבלויות או צרכים מיוחדים. מתנות אלה מעניקות תשומת לב לא רק לאמא המאושרת אלא גם לקהילה כולה, וקרוב לוודאי שהיולדת תשמח בכך אף היא.