צמחי מרפא סיניים המותאמים לטיפול בילדים

אין כמעט אדם שלא סובל מעת לעת מדלקת במקום כזה או אחר בגוף, וילדים בפרט חשופים לכך. ישנן כמובן תרופות אנטי דלקתיות למכביר, אולם לאלה יש תופעות לוואי בלתי מבוטלות (בעיקר אצל ילדים) ובנוסף בשימוש ממושך הן עלולות לאבד מהאפקטיביות שלהן – כך שכדאי לשקול גם אופציה טיפולית אחרת: צמחי מרפא סיניים.

צמחי מרפא הם חלק מהרפואה מאז ראשית ימי האנושות: בצרפת התגלתה מערה ובה ציורים המעידים על שימוש בצמחים בעלי סגולות רפואיות כבר לפני כמה וכמה אלפי שנים, וממצאים שהתגלו בעירק העלו את הסברה כי גם האדם הניאנדרתלי, שחי באותו אזור לפני 60,000 שנים, נהג להיעזר בצמחי מרפא.

מדוע ילדים חשופים במיוחד לדלקות?

המערכת החיסונית של ילדים, ובפרט של אלה הקטנטנים, עדיין אינה מפותחת דיה, ועל כן הגוף חשוף יותר לזיהומים ו-וירוסים. בנוסף הילדים שוהים במעונות היום, הפעוטונים והגנים, שמטבעם גדושים לא רק בצהלות שמחה ומשחקים שונים אלא גם במזיקים כאלה ואחרים (בקטריות, חיידקים וכו') והנה לכם סיבה נוספת לריבוי הדלקות בגילאים הצעירים (דלקת, כידוע, הנה תוצר של תגובה של המערכת החיסונית לפטריות, וירוסים וחיידקים שפלשו אל הגוף).

על מה חשוב לשים דגש כשמטפלים בילדים עם צמחי מרפא?

כשבוחרים לטפל באמצעות צמחי מרפא סיניים בילדים חשוב במיוחד ראשית כל לבחור את הצמחים המתאפיינים בהיעדר רעילות ושפעילותם עדינה.

בנוסף יש להקפיד על התאמה של המינון הן לגילו של הילד והן למשקלו, וכמובן להתייעץ עם אנשי מקצוע בעלי ניסיון בטיפול בילדים באמצעות צמחי מרפא סיניים.

עוד מומלץ לעקוב אחר תגובות הילד לטיפול, שכן גם אם צמיחם אלה גורמים לפחות תופעות לוואי מאשר תרופות המבוססות על חומרים כימיים, הרי שעדיין תיתכנה תגובות ספציפיות שמחייבות מחשבה מחודשת לגבי הטיפול.

איך לטפל בילדים בעזרת צמחים רפואיים?

ניתן להציע צמחי מרפא סיניים לילדים בשתי דרכים עיקריות – חליטות וסירופים.

ברוב המקרים הילדים הקטנים יותר יזדקקו לסירופ, ובפרט אם הם זקוקים לצמחי מרפא שיש בהם מן המרירות. את הסירופ מייצרים על ידי הוספת סוכר, שבנוסף מונע היווצרות מיקרו-אורגניזמים כך שניתן לשמר את הסירופ לאורך זמן ולהשתמש בו כל אימת שנוצר צורך.

חליטה מתאימה לילדים גדולים יחסית (או לזאטוטים שאין להם בעיה לשתות חליטה) – ברוב המקרים יש לשתות מספר כוסות ביום על מנת שאותם צמחי מרפא סיניים שנבחרו לטיפול יוכלו למלא את ייעודם.

אופציה נוספת היא לשלב צמחי מרפא סיניים (למשל קינמון או טימין) במאכלים שונים, בהתאם לטעמו של הילד – תזונה נכונה עשויה להפחית את הסיכון ללקות בדלקות מלכתחילה.

אילו צמחי מרפא סיניים מטפלים בדלקות?

במקרה של דלקת גרון ויראלית (להבדיל מזו הבקטריאלית), שכפי שיודע כל הורה מדובר במחלה נפוצה במיוחד, ניתן לטפל באמצעות מרווה רפואית, פרופוליס, פרע מחורר, בת קורנית מצויה ושורש של ניל הצבעים.

עבור דלקות הקשורות לדרכי העיכול אחד הצמחים האפקטיביים ביותר הוא הקמומיל, שבאופן כללי ניחן בסגולות מרפא רבות עוצמה ומומלץ להשתמש בו גם למגוון רחב של בעיות ומצוקות אחרות. גם ציפורני השטן הוא צמח שכדאי לשקול כשישנה הפרעה כלשהי בעיכול.

בדלקות עור ניתן לטפל בעזרת לחך (צמח מרפא שאמנם מקורו בגרמניה אך יעיל גם ברפואה הסינית, כשיש בעיה כלשהי בדרכי הנשימה העליונות), ואילו שן הארי יעיל כנגד דלקות בדרכי השתן.

צמחי מרפא סיניים חשובים אחרים הם הכורכום (שבאופן כללי תורם רבות לבריאות הגוף והנפש!), הקינמון (צמח מרפא רב תועלת גם הוא), הטימין, האכינצאה, הליקוריץ (שעשיר בגליצריזין, שהוא חומר אנטי דלקתי חזק מאוד), הקלנדולה (שמשולב גם בקרמים שונים לתינוקות), האסטרגלוס, האספרגוס ההודי, הכמון, הכוסברה, השומר והג'ינג'ר.