שר שלום ג'רבי מדבר על חינוך ילדים לדרך ארץ

כל ההורים רוצים לחנך את ילדיהם ל"דרך ארץ" – ביטוי שמקורו בשמן של שתי מסכתות מן התלמוד הבבלי, "דרך ארץ רבה" ו"דרך ארץ זוטא".

באופן טבעי ייתכנו הבדלים בין הורים שונים לגבי התשובה המדויקת לשאלה מהי בעצם אותה דרך ארץ רצויה, אבל ישנו גם מכנה משותף נרחב עליו יסכימו כל ההורים – בין אם דתיים, בין אם חילוניים, בין אם יהודים ובין אם בני דת אחרת – ועוד אמונה שעליה כולם מסכימים היא שחשוב מאוד לחנך את הילדים אל אותה דרך ארץ רצויה כבר מגיל צעיר מאוד.

שר שלום ג'רבי הוא ראש רשות השירות הלאומי אזרחי. בנוסף הוא אב ל-5 ובעל תואר ראשון בחינוך, כך שכדאי להקשיב למחשבותיו בנוגע לחינוך ילדים לדרך ארץ.

"התרחק מן התרעומת שמא תתרעם על אחרים"

אחד הפסוקים בפרק הראשון של מסכת דרך ארץ זוטא ממליץ לכולנו להתרחק מן התרעומת שמא נתרעם על אחרים.

ערך זה מתחבר היטב מבחינת שר שלום ג'רבי לאחד הערכים המרכזיים של תנועת בני עקיבא בה התחנך: קירוב לבבות.

בהתאם מחנך ג'רבי את ילדיו לחפש תמיד את המאחד ולא את המפריד, ולהימנע ככל האפשר מכעס על אחרים – גם כשישנה ביקורת מוטב להביע אותה בנועם ובענייניות ולא בזעם.

"אל תיתן עיניך בממון שאינו שלךואל ימצא בידך דבר גזל"

בפרק הרביעי של מסכת דרך ארץ זוטא מופיעים שני פסוקים מרכזיים אחרים בתפישת עולמו של שר שלום ג'רבי: "אל תיתן עיניך בממון שאינו שלך" ו"אל ימצא בידיך דבר גזל".

ערכים אלה חשוב מאוד להנחיל לילדים שלנו כבר בגיל צעיר מאוד: כולנו מכירים את הילד שנוהג לחטוף צעצועים מילדים אחרים או את הילדה שעסוקה כל הזמן באילו בובות יש לחברתה – הורים שישכילו לסייע לילדיהם ליהנות ממה שיש להם ולא לחשוב על מה אין להם או מה יש לאחרים, ישפרו במידה ניכרת את איכות חייהם (גם של הילדים וגם שלהם עצמם).

זוהי גם אחת האיכויות החשובות לצמיחה אופטימלית בהמשך הדרך ולחיים של סיפוק אמיתי.

רגישות לכבודם של האחרים ולא רק לכבודך שלך

פסוק אחר מהפרק הראשון של מסכת דרך ארץ זוטא ממליץ על התנהלות לפי הכלל הבא: "אם אמרו עליך אחרים דבר רע, גדול יהיה בעיניך כקטן. אם אמרת על אחרים דבר רע, קטן יהיה בעיניך כגדול".

גם זהו מרכיב חשוב מאוד בעיני שר שלום ג'רבי בחינוך ילדיו, ובאופן כללי הוא מאמין שרגישות לכבודם של האחרים אף פעם לא יכולה להיות מופרזת, בעוד רגישות לכבודנו אנו מן הראוי לה להיות מצומצמת (אם כי כמובן שהוא מבהיר לילדיו שאין מדובר בביטול עצמי!)

למה שר שלום ג'רבי מדגיש את חשיבותה של הדוגמה האישית?

על-מנת שהחינוך לדרך ארץ יהיה אפקטיבי באמת והערכים הנכונים יוטמעו אצל הזאטוטים, מדגיש שר שלום ג'רבי את חשיבותה של הדוגמה אישית.

הורה שמדבר עם ילדיו על "אל תיתן עיניך בממון שאינו שלך" ואז חוטא בכך בעצמו ייתפש ע"י הילדים כחופר ולא כמחנך – והרי הילדים רגישים מטבעם וקולטים מיד כל זיוף.

באופן דומה הורה שמצטט את "התרחק מהתרעומת" אבל מתנהל באופן כוחני – בפארק המשחקים, בכביש או בכל מקום אחר – לא יצליח לחנך את ילדיו לדרך ארץ אלא רק יזרע בהם בלבול ומבוכה עקב הפער בין הנאמר לבין הנעשה.

רק התנהלות שנובעת מתוך צניעות, חמלה (ואגב, לא רק כלפי בני אדם אלא גם כלפי בעלי חיים), רצון אמיתי לפקוח עיניים ולדעת, הקפדה על כבוד הזולת ומציאת נחת במה שיש, תבטיח דרך ארץ וחיים טובים יותר לילדים.