שר שלום ג'רבי ממליץ על חינוך ילדים במגזר הדתי

חינוך הוא אחד התחומים המשמעותיים ביותר עבור שר שלום ג'רבי, מנכ"ל רשות השירות הלאומי אזרחי. ראשית, ג'רבי הוא בעל תואר ראשון בחינוך (וכן תואר שני במדעי המדינה ומנהל ציבורי); שנית, בעברו פעילות במסגרת תנועת הנוער "בני עקיבא" שבין מטרותיה חינוך לאהבת ארץ ישראל, עם ישראל ומדינת ישראל וכן קירוב לבבות ובאופן כללי חינוך ערכי ראוי; בנוסף, אביו של שר שלום הוא הרב ציון ג'רבי, ממייסדי מערך החינוך הדתי בכרמיאל (לשם עברה המשפחה כששר שלום היה ילד קטן, וגם כרמיאל עצמה הייתה עדיין בחיתוליה), ועוד אינדיקציה לזיקה ההדוקה בין ג'רבי לבין חינוך הוא כמובן 5 ילדיו שבחינוכם הוא לא רק מעורב אלא גם משקיע מאמצים רבים.

באופן טבעי ממליץ שר שלום ג'רבי, שהתחנך בישיבה התיכונית כפר הרא"ה ולאחר מכן למד גם בישיבת ההסדר קרית שמונה, על חינוך ברוח הדת היהודית, אך לא על חשבון תחומי דעת אחרים.

ישיבת כפר הרא"ה – לימודי קודש שלא על חשבון לימודי החול

ג'רבי למד כאמור בישיבת כפר הרא"ה, שהוקמה בשנת 1939 ע"י הרב משה צבי נריה ז"ל. ישיבה זו, אשר משויכת ל"בני עקיבא", הייתה הישיבה הראשונה של התנועה שהציעה לא רק לימודי תורה אלא גם לימודים לקראת בחינות בגרות, וזאת למרות התנגדות של חלק מראשי התנועה.

באופן כללי הושם בישיבת כפר הרא"ה דגש על שילוב בין קודש לחול, כשבתחילת הדרך תחום החול יוצג ע"י עבודת אדמה, ובהמשך, לאור התמורות הכלליות בארץ ישראל, הומרה עבודת האדמה בלימודים לבגרות (מהלך שקודם ע"י הרב אברהם צוקרמן ז"ל).

כמי ששהה בישיבת כפר הרא"ה במשך כמה מהשנים המשמעותיות ביותר לגיבוש האישיות, גם ג'רבי ממליץ בחום על שילוב בין קודש לחול ובין לימודים תורניים לבין לימודים לבחינות בגרות. באופן כללי אחד הערכים הבסיסיים אליו מחנכת תנועת "בני עקיבא" כולה בימינו הוא השילוב בין תורה לבין עבודה, ואפילו בסיסמת התנועה ("קדש חייך בתורה וטהרם בעבודה") ניתן למצוא לכך עדות.

חינוך לאהבת ארץ ישראל ועם ישראל

ערכים נוספים אליהם מחנך שר שלום ג'רבי את ילדיו (וכן פועל לאורם במסגרת תפקידו כראש רשות השירות הלאומי אזרחי) הם אהבת ארץ ישראל ועם ישראל.

גם אהבת ארץ ישראל ועם ישראל הם שניים מהערכים אליהם מחנכת תנועת בני עקיבא, ובפרט מדגיש ג'רבי את חשיבות האיזון הנכון ביניהם, שכן אהבת הארץ ללא אהבת העם עלולה להוביל לפילוג, ואילו קירוב לבבות ללא מסירות לארץ ישראל פוגמת אף היא בתפקיד החלוצי של המגזר הדתי לאומי.

מדוע ממליץ שר שלום ג'רבי על מעורבות הורית פעילה?

המלצה נוספת של שר שלום ג'רבי, שכאמור הינו בוגר תואר ראשון בחינוך ובעל תעודת הוראה (ממכללת ירושלים), היא על מעורבות הורית פעילה במסגרת חינוך הילדים.

במגזר הדתי באופן כללי למשפחה תפקיד חשוב במסגרת חינוך הדור הבא, אולם גם בקרב פלח אוכלוסייה זה ניתן לראות מקרים שבהם תלאות היומיום והשגרה גדושת המטלות מקשים על ההורים להעניק לילדיהם את שהם זקוקים לו.

על אף הקושי המובן, ממליץ ג'רבי בחום לכל ההורים לא לוותר על זמן איכות עם ילדיהם, ולזכור כי כל פעילות משותפת היא גם פעילות מחנכת – שהרי הילדים רואים תמיד את הוריהם ודרך ההתבוננות לומדים להבחין בין טוב לרע ובין הראוי לפסול.

אגב, ממחקר של ד"ר עידית סולברג שהתפרסם בשנת 2013, עולה כי ההוצאה על חינוך בקרב משפחות במגזר הדתי מהווה כרבע מכלל ההוצאות המשפחתיות, נתון המעיד על חשיבותו של החינוך עבור המגזר הדתי.